Termi fyes “Šiptari” përdoret nga Ministria e Brendshme e Serbisë

Qasja deri në përdorimin e termeve fyese dhe diskriminuese ndaj shqiptarëve është legalizuar nga institucionet e Serbisë

E zakonshme është bërë që Ministri i Brendshëm, Aleksandar Vulin të përdorë termin fyes “ŠIPTARI” për t’iu referuar shqiptarëve në përgjithësi. Mirëpo, kjo formë fyese është duke u përdorur edhe në faqen zyrtare të Ministrisë së Punëve të Brendshme në Serbi.

Në një lajm të publikuar të premten më 20 maj, citohet Vulini të ketë thënë se “Vuçiqi është serb i madh dhe president i të gjithë serbëve, ndërkaq Kurti i vogël nuk është as president i të gjithë shqiptarëve “Šqiptara” të Kosovës”.

Askush nga institucionet e Kosovës nuk i ka reaguar institucioneve të Serbisë.

Megjithatë Belgzim Kamberi, kryetar i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginë, problem tjetër madhor po e sheh heshtjen e presidentit të Serbisë.

“Këtu nuk është vetëm problemi te qëndrimet e Vulinit për më shumë është edhe heshtja e presidentit Vuçiq sepse këtu presioni duhet t’i rritet veçanërisht atij. Sepse dihet që Vulini është vetëm eksponent i tij edhe i cili përdoret nga vet ai për ta përdorur shkopin ndaj pakicave dhe opozitarëve”, është shprehur për RTV Dukagjinin Kamberi.

Belgzim Kamberi

Sipas tij, deklaratat e Vulinit tregojnë qasjen dhe mendësinë politike në Beograd.

“Kjo është shkelje jo vetëm kushtetuese dhe e ligjeve të Serbisë por edhe është një thellim i një fryme shoveniste brenda Qeverisë së Serbisë dhe brenda pushtetit në këtë shtet”, ka deklaruar Kamberi.

Punën dhe kundërshtinë që nuk po e bëjnë Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë po e kryen dikush tjetër.

Ragmi Mustafi, nga Këshillit Kombëtar Shqiptar i Luginës së Preshevës, i ka humbur dy beteja gjyqësore ndaj Aleksandar Vulinit. Megjithatë, ai thotë se çështjen e përdorimit të termeve fyese nga ministri Vulin nuk do ta lë me kaq.

Ragmi Mustafi

“Po e përcjellim rrugën ligjore me të cilën do ta dërgojmë edhe në Gjykatën e Strasburgut. Kjo temë është shumë shqetësuese, prandaj përdorimi i termit racist “ŠIPTARI” është në dy raporte. Përkatësisht në dy vite radhazi është në raportin e BE-së sa i përket raportit të progresit për Serbinë dhe është në raportin e Departamentit amerikan të shtetit”, shprehet Mustafi.

Ndër më të zëshmit për raportet Kosovë-Serbi, zëdhënësi i BE-së Peter Stano përkundër pyetjeve nga RTV Dukagjini për këta çështje ka zgjedhur të heshtë.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e  6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Aksidenti tragjik në Podujevë, arrestohet shoferi i autobusit

Është arrestuar shoferi i autobusit në të cilin është aksidentuar një veturë me targa të huaja, ku të vdekur mbetën dy persona dhe u...

SBAShK-u pajtohet, vlerësimi i mësimdhënësve pritet të bëhet nga drejtorët...

Cilësia në arsim mbetet një nga temat më të diskutueshme të çdo qeverie të re, edhe kur ato ndërrohen problemet mbesin të njëjta. Një nga...

Të fundit nga rubrika