Rrëfimi se si u mbyt 9 vjeçari në kanalin e Ibër-Lepencit 

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Vaganicë të Mitrovicës, një ditë më parë. Atje ka humbur jetën një 9 vjeçar, që dyshohet të ketë rënë në Kanalin e Ibër – Lepencit. Familja të prekur thellë nga ngjarja rrëfejnë se si e morën lajmin që anëtari i familjes së tyre, kishte humbur jetën

Kjo është situata tek familja Deliu, në fshatin Vaganicë të Mitrovicës, që një ditë më parë kishin përjetuar një ngjarje të rëndë.

Në orët e mbrëmjes kjo familje mori lajmin se anëtari i tyre nëntë vjeçare, kishte humbur jetën në kanalin e Ibiër – Lepenicit.

Ngjarjen e kishte përjetuar rëndë Nyrsret Deliu, që me dhimbje e më lotë në sy, rrëfen si kuptoi që nipi i tij Muhamed Deliu, kishte humbur jetën.

Ndonëse është shumë i mërzitur, Deliu thotë se më të rënd përjetimin e kësaj situate po ua bënë fakti se 9 vjeçari vdiq duke u larë në kanalin e Ibër Lepncit.

Nysret Deliu, familjar i viktimës

“Ka qenë me fëmijë tu u la dhe ata thonë që u ra në ujë. Nuk është koha për mu la dhe na dyshojmë që tjetër është, se s’ka mund dje me hy mu la pasi u kanë tu ra shi. Neve na ka ardhë lajmi nga Policia e Kosovës se ka vdekur”, ka thënë axha i viktimës Nysret Deliu.

Kanali ku u gjet trupi i 9 vjeçarit gjendet disa kilometra largë shtëpisë së familjes Deliu.

Muhamed Deliu është varrosur sot në fshatin e tij të lindjes.

E vdekjet në kanalin e Ibër – Lepencit, duket se nuk janë gjë e pazakontë.

Dibran Dibrani, banorë i fshatit Vaganicë thotë se shkaku i rrezikut nga mos mbulesa e këtij kanali, detyrohen që çdo lëvizje ta bëjnë më automjete.

“Nja 30 vet jonë mbyte këtu. Këtu është rrezik krejt hapësira. Jena ankua por si te varret. Dy vet vjet jonë mbytë”, ka thënë banori i fshatit Dibran Dibrani.

Dibran Dibrani, banorë

Lidhur me këto ankesa dhe ngjarjen tragjike të ditës së diele, RTV Dukagjini ka kërkuar sqarime edhe nga kompania Ibër – Lepenici.

Por, të njëjtit gjatë ditës nuk kanë kthyer përgjigje.

Ndërmarrja “Ibër-Lepenc” me seli në Prishtinë është kompani publike, shumë funksionale e cila furnizon industrinë, ujësjellësit dhe bujqësinë me ujë të papërpunuar si dhe prodhon energji elektrike nga Hidrocentrali i Ujmanit.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e  6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

SBAShK-u pajtohet, vlerësimi i mësimdhënësve pritet të bëhet nga drejtorët...

Cilësia në arsim mbetet një nga temat më të diskutueshme të çdo qeverie të re, edhe kur ato ndërrohen problemet mbesin të njëjta. Një nga...

Detaje dhe pamje nga vrasja në Lipjan, Drejtori i Emergjencës...

Një person ka vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur mbrëmjen e së premtes, në Lipjan. Drejtori i Emergjencës, Naser Syla ka thënë për portalin...

Të fundit nga rubrika