Kultura vajtuese e të rinjve

Jashtë, siç e njohim nga qytetet tona moderne, është një lloj i ri njerëzor - një "racë e mutantëve të rinj", sipas fjalëve të Leslie Fiedler të një brezi...

Arti dhe Inteligjenca Artificiale

Në një epokë konspiracionesh, këtu është një shembull i mrekullueshëm, sado absurd të duket. Robotët inteligjentë, dhe inteligjenca artificiale e përgjithshme - na rrethojnë, të pazbuluar, por në thelb...

Ineptokracia në mes nesh 

Sistemet politike njihen si koncept bashkëjetese politike dhe se demokracia njihet si më pak e dëmshme për lirinë e individit apo grupit të caktuar, sepse fakti i bërjes së...

Kiçi dhe dilema moderne

Në artikullin të famshëm të vitit 1939, "Avantgarda dhe Kiçi", botuar në Partisan Review, kritiku i artit i Nju Jorkut, Clement Greenberg, argumentoi se piktura figurative kishte vdekur. "Alternativa...

“Loja e gjatë” e Putinit në Ukrainë mund të mos luhet siç e parashikoi ai

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, po vë bast se një luftë e gjatë në Ukrainë do t'i lodhë kundërshtarët e tij më shpejt sesa Rusinë. Ai mund të ketë...

Prisni më shumë diplomaci të pengjeve nga një Iran i dëshpëruar

Mund të ketë qenë një skenë nga një xhirim nga seria e filmave perverse i Keystone Cops në gjuhën perse. Të mërkurën e kaluar, televizioni shtetëror iranian Press TV...

Pse të gjithë po i harrojmë gjërat tani?

Grant Shields po u mësonte një seminar kolegji 24 studentëve javën e kaluar kur mendja e tij u zbraz. Ai kishte harruar emrin e asistentit të tij. "U turpërova," thotë...

Ndoshta AI nuk është aq e frikshme sa kemi menduar

Një nga shqetësimet e kahershme për teknologjitë e inteligjencës artificiale është se ato do të mundësojnë mbikëqyrjen, autokracinë dhe ndoshta edhe totalitarizmin. Këto pikëpamje nuk duken më aq bindëse....

Nga Pushkini te Putini: Ideologjia imperialiste e letërsisë ruse

Një nga rrugët në Hoholiv - një qytet në lindje të kryeqytetit të Ukrainës, Kiev - mban emrin e Mikhail Lermontov, një poet rus i shekullit të 19-të. Lermontov...

Mirë se vini në botën e errët të internetit

Emri i tij nuk është Opsec, por unë do ta thërras atë për t'ia ruajtur privatësinë. Në webhapësirën ai njihet si një mjeshtër i madh i artit të errët...

Udhëtimi i pafuqisë në Ukrainë

Treni sapo kishte arritur në stacionin e trenit në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës. “Hajde shqipe, zbrit!”, i thirri zëshëm Rama – Dritanit, kryeministrit të Malit të Zi. Dritani, një shqiptar tipik...

Kush do t’i kujtojë tmerret e Ukrainës?

Linda Kinstler, autorja e "Eja në këtë gjykatë dhe qaj: Si përfundon Holokausti", përmes një kolume, të publikuar në The New York Times, na rikujton të kaluarën dhe atë...

Si nxiti FOMO ekonominë? Kripto, shtëpi, atlete, roleks

Versioni me çmim më të ulët, prej çeliku inox i Cosmograph Daytona, modeli Rolex që Paul Newman e bëri të famshëm, ka një çmim të sugjeruar me pakicë prej...