Liderët institucionalë përkujtojnë 23-vjetorin e zhdukjes së Ukshin Hotit

Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit dhe luftëtarit të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, liderët institucionalë përkujtojnë ditën e zhdukjes së tij, ndërsa nga Komuna e Rahovecit ka njoftuar se do të organizohet një vizitë në Shtëpinë – Muze të Ukshin Hoti

Ukshin Hoti

Më 16 maj të vitit 1999, shënohet dita kur është zhdukur profesori, politologu dhe luftëtari i paepur i çështjes kombëtare, Ukshin Hoti. Me rastin e përvjetorit të zhdukjes së tij, do të bëhen vizita në Shtëpinë – Muze të Ukshin Hotit, në Krushë të Madhe.

Në nderim të kësaj diten, liderët institucionalë kanë përkujtuar përvjetorin e zhdukjes së Ukshin Hotit.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar intelektualin Ukshin Hoti, duke shkruajtur se janë 23 vjet pritje për njeriun që mendimin politik e sinkronizoi me aktivizmin politik për lirinë, republikën dhe demokracinë.

Vjosa Osmani

“Ai i qëndroi besnik idesë së Republikës, e liria do të ketë kuptim vetëm kur fati i tij dhe i të zhdukurve me dhunë të tjerë, të zbardhet krahas me vendosjen e drejtësisë”, thuhet në përkujtimin e presidentes Osmani.

Ndërsa, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka vizituar sot (e hënë) familjen e veprimtarit Ukshin Hoti në Krushë të Madhe.

Konjufca, ka deklaruar se ka qenë një krim i madh dhe i rëndë të cilin ‘nuk e ka përjetuar vetëm familja, por mbarë populli’, duke shtuar se Hoti ishte njëri ndër veprimtarët më të shquar të kombit tonë.

Gluak Konjufca

“Veprimtaria e tij është shumë e gjatë, e vlefshme dhe e rëndësishme për ta kujtuar. Ai na ka lënë një trashëgimi të jashtëzakonshme intelektuale, patriotike dhe kombëtare të cilën gjithmonë do ta studiojnë brezat e tashmë dhe të ardhshëm”, ka thënë Konjufca.

Kryeparlamentari, po ashtu ka theksuar se veprat e Ukshin Hotit edhe sot e kësaj dite, na ndriçojnë rrugën tonë përpara, dhe se Hoti ka qenë një personalitet që nuk ka kalkuluar në pozita e favore, por gjithmonë ka qenë përkrah popullit.

Gjithashtu, ai ka shtuar se shteti i Serbisë nuk ka dhënë asnjë përgjegje në lidhje me këtë rast, edhe pse dihen autoritetet e burgut në ditën e zhdukjes, askush nuk është gjykuar apo dënuar.

“Kjo tregon se ky shtet nuk po ëndërron drejtimin të cilin e ka pasur në vitin 1998-1999 kundër popullit shqiptar”, u shpreh Konjufca.

Ndërkaq, Komuna e Rahovecit ka njoftuar se me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë, sot (e hënë) nga ora 11:00 në Shtëpinë – Muze të Ukshin Hotit, në Krushë të Madhe.

Komuna në këtë vizitë, ka ftuar veprimtarët e çështjes kombëtare, përfaqësuesit e pushtetit lokal e qendror.

Më 16 maj të vitit 1999 në rrethana ende të pandriçuara është zhdukur Ukshin Hoti.

Veprimtari i mirënjohur i Lëvizjes Kombëtare, profesori Ukshin Hoti u lind më 17 qershor 1943 në Krushë të Madhe të Rahovecit. Ishte profesor, shkrimtar, filozof, intelektual, atdhetar dhe veprimtar i shquar i çështjes kombëtare gjatë viteve 1981-1999.

Ukshin Hoti ka qenë edhe ligjërues në disa universitete të Amerikës, ku kishte studiuar dhe diplomuar.

Për aktivitetin e tij atdhetar ishte arrestuar disa herë nga regjimi serb i Titos dhe i Milosheviqit.

Për herë të fundit ishte arrestuar në vitin 1994 nga policia serbe, me akuzën e ushtrimit të veprimtarisë armiqësore kundra Jugosllavisë, dhe për pjesëmarrjen e tij në lëvizjen për Republikën e Kosovës, me ç’ rast ishte dënuar me 5 vjet burg.

Ukshin Hoti

Më 16 maj të vitit 1999, pas lirimit dhe pas daljes nga qelia e burgut të Dubravës, zhduket nga polica serbe pa lënë gjurmë.

Shokët e burgut, ata që kanë shpëtuar nga masakra e Dubravës, disa ditë më vonë, kanë treguar se Ukshini ishte liruar nga burgu më 16 maj, ditën e diel, ditë që nuk praktikohej lirimi i të burgosurve.

Që nga ajo kohë e deri tani, veprimtari i madh i çështjes kombëtare shqiptare, magjistri, filozofi, shkrimtari, publicisti, atdhetari i përkushtuar, Ukshin Hoti, konsiderohet ende i zhdukur.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Osmani: Jemi 280 mijë euro minus prej fundit të dhjetorit

Fakti që Federata e Futbollit të Kosovës nuk është licencuar ende, po i sjell dëme financiare FC Prishtinës. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj skuadre,...

Të fundit nga rubrika