LDK kërkon të anulohet konkursi në KEK, akuzon VV-në për nepotizëm

Lidhja Demokratike e Kosovës 9LDK), përmes një konference për media, ka kërkuar që të anulohet konkursi në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK), siç kanë thënë për arsye të nepotizmit.

Zëdhënsja politike e LDK-së, Sibel Halimi, ka thënë se nga mbi katër mijë aplikant, janë pranuar 128, e që sipas saj të gjithë janë të afërt apo familjarë me Lëvizjen Vetëvendosje (LVV), si dhe me anëtarët e komisionit vlerësues.

Këtë proces, ajo e ka quajtur “afera super pronto”.

“Rasti i fundit eklatant është konkursi i KEK-ut, ku aplikuan 4 mijë 668 persona, ndërsa u pranuan 128 që të gjithë familjarë të zyrtarëve të KEK-ut, dhe militantë të partisë në pushtet”.

“Kjo është afera super pronto e VV-së, bëhet fjalë për mbi 4 mijë e 500 persona që ju mohua puna vetëm sepse nuk janë aktivistë të VV-së”, ka deklaruar ajo.

Zëdhënsja politike e LDK-së, Sibel Halimi

Në emër të partisë së saj, Halimi ka kërkuar anulimin e konkursit në fjalë duke thënë se “këto praktika janë goditje dërmuese për shpresën dhe synimin e qytetarëve për një shtet të së drejtës dhe mundësi të barabarta” duke shtuar se kjo përbënë shkelje flagrante të të drejtave të njeriut”.

Po ashtu, ajo ka kërkuar nga Prokuroria, një hetim të menjëhershëm për procesin e rekrutimit të punëtorëve në KEK.

“LDK, këkron që ky konkurs të anulohet menjëherë e të vendoset drejtësi për 4 mijë e 468 aplikantë, shkarkim dhe suspendim për të gjithë zyrtarët udhëheqës në KEK, përfshi edhe komisionin vlerësues të cilët janë të përfshirë në mënyrë direkte në këtë shkelje. Ftojmë prokurorinë që të krijoj hetim të menjëhershme që i gjithë procesi të marrë masa ndaj keqpërdoruesve”, ka deklaruar Halimi.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK)

Anëtarja e kryesisë së LDK-së, shtoi gjithashtu se partia në pushtet e ka shtrirë nepotizmin në çdo institucion publik, sipas saj, janë duke u kryer punësime të paligjshme duke mos i respektuar fare konkurset.

Shija e redaktorit

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit...

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve...

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i...

Ish selektori i Përfaqësuesës së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes i është bashkuar stafit të trajnerëve të Përfaqësuesës së Kosovës. Me Federatën e Xhudos...

Më të lexuarat

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Marku fiton kundër Ramirez, shpallet kampion bote

Florian Marku ka fituar kundër meksikanit Miguel Parra Ramirez në Air Albania Stadium në kryeqytetin e Shqipërisë në Tiranë, duke fituar kështu titullin WBC...

Të fundit nga rubrika