Kurti fton në takim përfaqësuesit politikë nga Lugina e Preshevës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do t’i takojë përfaqësuesit politik nga Lugina e Preshevës, një javë pas mbajtës së zgjedhjeve në Serbi ku shqiptarët nuk arritën të kenë asnjë përfaqësues në Kuvendin serb.

Në takim Kurti ka ftuar Ardita Sinanin, Ragmi Mustafën, Sami Salihun, Shqiprim Arifin, Naser Hazirin, Shaip Kamberin, Nagip Arifin dhe Shqiprim Musliun.

Gjendja e shqiptarëve të Luginës së Preshevës thuhet se do të jetë tema kryesore e diskutimit mes Kurtit dhe liderëve politik të Luginës.

Nga ana tjetër, për sot është thirrur seancë e jashtëzakonshme nga Kuvendi Komunal i Preshevës për shkarkimin e kryetares së tanishme, Ardita Sinani.

“Duke qenë se si përfaqësues politikë nga Lugina e Preshevës jemi të ftuar nesër në takim në Prishtinë nga ora 8:00, nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ku kam konfirmuar pjesëmarrjen time. E njoftoj opinionin publik se së bashku me Munir Rexhepi, shef i Grupit të Këshilltarëve të Partisë për Veprim Demokratik në Kuvendin Komunal të Preshevës, kemi kërkuar sot nga kryetari i Kuvendit Komunal, Sami Salihu, që ta shtyjë seancën për një kohë më të përshtatshme, meqë është e pamundur të jem e pranishme fizikisht në ora 10:00 në Preshevë”, ka shkruar Sinani në rrjetin social Facebook.

Ardita Sinani- Kryetare e Komunës së Preshevës

Shija e redaktorit

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit...

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve...

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i...

Ish selektori i Përfaqësuesës së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes i është bashkuar stafit të trajnerëve të Përfaqësuesës së Kosovës. Me Federatën e Xhudos...

Më të lexuarat

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Të fundit nga rubrika