Kurti bëhet pjesë e fushatës “Stand up for Ukraine”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeminstri i Kosovës Albin Kurt i është bashkuar fushatës ndërkombëtare “Stand up for Ukraine”.

Përmes një videoadresimi, ai ka folur për bashkërendimin e Kosovës, krahpërkrah me vendet perëndimore në dënimin e agresionit rus mbi Ukrainën.

Kurti ka thënë se, Kosova i është bashkuar frontit demokratik duke i vendosur sanksione Rusisë ashtu siç kanë vepruar edhe vendet e Bashkimit Evropian (BE) dhe vendet e tjera Perendimore.

“Derisa pushtimi i paarsyetueshëm rus ndaj Ukrainës dhe popullit të saj po vazhdon, pamjet që po shohim na rikujtojnë rëndësinë e jashtëzakonshme të unitetit dhe solidaritetit evropian”, ka thënë Kurti.

I pari i qeverisë së kosovare gjtihashtu ditë më parë kishte thënë se, Kosova është zotuar dhe është e gatshme t’i strehojë rreth 5 mijë refugjatë ukrainas. Kosova gjithashtu ka nda mjete financiare për Ukrainën.

Shija e redaktorit

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit...

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve...

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i...

Ish selektori i Përfaqësuesës së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes i është bashkuar stafit të trajnerëve të Përfaqësuesës së Kosovës. Me Federatën e Xhudos...

Më të lexuarat

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Të fundit nga rubrika