Gazetarja ukrainase: I jam mirënjohëse shtetit të Kosovës

Lyudmila Makey, është bërë gazetarja e parë ukrainase që ka ardhur në Kosovë, në kuadër të programit “Gazetarët në Rezidencë në Kosovë”, ku shprehur mirënjohjen për mundësinë e qëndrimit të përkohshëm në Kosovës

Lyudmila Makey, gazetare ukrainase

Lyudmila Makey, është gazetarja e parë nga Ukraina që ka ardhur në Kosovë, në kuadër të programit “Gazetarët në Rezidencë në Kosovë”, (Journalist in Residence in Kosovo).

Qeveria e Kosovës, kishte marrë vendim që 20 gazetarë nga Ukraina mund të vijnë e të strehohen në Kosovë.

Makey, e cila është larguar nga shteti ukrainas, ku po vazhdon lufta prej më shumë se 50 ditësh, ka thënë se i është mirënjohëse shtetit të Kosovës për mbështetjen që i është dhënë.

Ajo në një konferencë për media, të organizuar nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), është shprehur se i ka bërë përshtypje mikpritja e popullit kosovar.

“Jam sinqerisht mirënjohëse për mundësinë që të bëhem gazetarja e parë ukrainase që vjen në Kosovë. Për mua kjo është mundësi e mirë për të qëndruar në profesion dhe për të njohur kolegët gazetarë në Kosovë”, ka deklaruar ajo.

Konferenca e AGK-së

Gazetarja ukrainase ka njoftuar se, që nga fillimi i luftës, më shumë se 20 gazetarë janë vrarë nga rusët.

“Rusët po i vrasin të gjithë, pavarësisht moshës, gjinisë apo profesionit. Që nga fillimi i luftës më shumë se 21 gazetarë kanë vdekur në duar të pushtuesve rusë, jo vetëm ukrainasë, por lituanezë, amerikanë, irlandezë e shumë të tjerë. Më shumë se 25 kolegë të mi janë zhdukur në Mariupol, nuk ka asnjë lidhje me ta dhe nuk dihet fati i tyre”, ka thënë ajo.

Flutura Kusari, ECMPF

Flutura Kusari, përfaqësuese e Qendrës Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias (ECMPF), ka thënë se ka kërkesa edhe për gazetarë të tjerë për të ardhur në Kosovë, dhe se janë duke i verifikuar ata, që të mund të vijnë.

Ajo bëri të ditur se, Qeveria e Kosovës ka ndarë buxhet 500 euro për shpenzime mujore, 300 euro për qira të banimit dhe 1000 euro të tjera për udhëtim, në rast se ndalet lufta në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Osmani: Jemi 280 mijë euro minus prej fundit të dhjetorit

Fakti që Federata e Futbollit të Kosovës nuk është licencuar ende, po i sjell dëme financiare FC Prishtinës. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj skuadre,...

Të fundit nga rubrika