Freedomhouse/ Kosova shënon përparim të lehtë, problem mbetet korrupsioni

Kosova ka shënuar ngritje të lehtë për dy pikë në raportin e organizatës “Freedomhouse”. Përkundër kësaj ngritje në pikët e përgjithshme në raport thuhet se problem serioz mbetet korrupsioni dhe pavarësia e gjyqësorit

Qeveria e Republikës së Kosovës

Rritje të lehtë ka shënuar Kosova në raportin e organizatës amerikane “Freedom House” për vitin 2022, nga 44 pikë sa kishte në vlerësimin e kaluar, këtë vit Kosova ka marrë dy pikë më shumë, por shqetësim serioz ende mbetet prania e korrupsionit dhe pavarësia e gjyqësorit.

Sipas raportit të “Freedomhouse”, Kosova ka shenja pozitive në administrimin relativisht të mirë të zgjedhjeve, por sipas problem kryesor ende mbetet korrupsioni, i cili vazhdimisht shkakton mosbesim tek institucionet e Kosovës, duke e përfshirë edhe Qeverinë.

Shqetësim tjetër serioz, sipas raportit, është edhe presioni ndaj gazetarëve, të cilët  përballen me sulme të ndryshme në lidhje me raportimet e tyre.

Po ashtu, sundimi i ligjit nuk është në nivelin e kënaqshëm sepse siç thuhet në raport, “pengohet nga ndërhyrja e ekzekutivit në gjyqësor”.

Procesin zgjedhor “Freedomhouse” e ka vlerësuar me tre pikë nga katër, në raport thuhet se kjo ngritje ka ardhur sepse kryeministri dhe presidentja janë zgjedhur në mënyrë të rregullt dhe përmes zgjedhjeve që ata i kanë cilësuar të lira.

Tek kapitulli për pluralizmin politik dhe pjesëmarrjen politike, Kosova ka marrë tre nga katër pikët. Si shenjë pozitive është përmendur konkurrenca mes partive politike, por është theksuar ndikimi i Listës Serbe tek rivalët e tyre, duke bërë që votuesit të kenë frikë të përkrahin ndonjë alternativë tjetër.

Me pikë maksimale, është vlerësuar çështja e shanseve të opozitës që ta rrisë përkrahjen përmes zgjedhjeve.

Në raport janë përmendur edhe emrat e ish presidentit Hashim Thaçi dhe ish kryeministrit Ramush Haradinaj. Në raport thuhet se këto figura kanë lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsionin e nivelit të lartë, e që luan rol të rëndësishëm në politikë dhe ka ndikim në vendosjen e liderëve kryesorë.

Transparenca e qeverisë, liria e medias, dhe praktikimi i lirë i fesë janë vlerësuar me nga dy pikë nga katër.

Nga vendet e rajonit rënie kanë pësuar Serbia, Bosnjë Hercegovina, kurse në vendin e njëjtë kanë mbetur Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi.

Shija e redaktorit

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit...

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve...

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i...

Ish selektori i Përfaqësuesës së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes i është bashkuar stafit të trajnerëve të Përfaqësuesës së Kosovës. Me Federatën e Xhudos...

Më të lexuarat

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Të fundit nga rubrika