A do të rishikohet demarkacioni me Malin e Zi?

Demarkacioni me Malin e Zi, po shihet si çështje e mbyllur për Kryeminsitrin e ri të këtij shteti, shqiptarin Dritan Abazoviq. E ngjashëm po mendon edhe opozita e Kosovës. Ndërsa, Vetëvendosje që edhe udhëheqëme ekzekutivin thotë se Kosova ka vullnet për rishikimin e kësaj marrëveshjeje e të njejtin vullnet politik e pret edhe nga Mali i Zi

Për herë të parë Malin e Zi po e drejton një shqiptar.

Behët fjalë për Dritan Abazoviqin i cili detyrën e kryeminsitrit të këtij shteti e mori me 28 prill.

E në ditët e para të punës së tij, i pyetur për rishikimi e demarkacionit mes Kosovës dhe Malzit të Zi, ai ka thënë se kjo është çështje e mbyllur për të.

Porse, nuk ka përjashtuar rishikimin e saj nesë pala Kosovare ka fakte mbi të.

Këto deklarata nuk kanë kaluar pa u komentuar edhe në Kosovë.

Në Lëvizjen Vetëvendosje thonë se Qeveria e Kosovës do të ketë prioritet këtë rishikimin e këtij demarkacioni.

Por, deputeti i këtij subjekti Agon Batusha e pranon se duhet vullneti i dy shteteve që kjo çështje të trajtohet.

Agon Batusha, Deputet, LVV

“Zgjidhja tjetër është përmes arbitrazhit por prapë pa vullnetin e dy shteteve asgjë nuk mundemi të bëjmë dhe ky është një sinjal pozitiv që edhe Mali i Zi, mund të jetë i gatshëm që edhe njëherë t’i ridiskutojmë edhe njëherë këtë çështje”, ka theksuar Batusha.

Ndërsa, për demarkacioni, Valentina Bunjaku nga LDK e sheh si punë të kryer, derisa ka akuzuar Albin Kurtin se këtë e ka pasur kauz të rrejshme.

Valentina Bunjaku, Deputete, LDK

“Qytetarët i kanë besuar për këto kauza të rrejshme tash është kryeministri e ka mazhorancëqn i ka deputetët le ta analizojë këtë marrëveshje dhe le ta kthen në Kuvend”, ka deklaruar Bunjaku.

Ngjashëm mendon edhe Partia Demokratike e Kosovës.

Hajdar Beqa, deputet nga kjo parti thotë se është shumë e veshtirë që të rikthehet në kuvend përseri kjo çështje.

Hajdar Beqa, Deputet, PDK

“Çdo kohë mbetet juridikisht e hapur për rinegocim të ri, për një veprim të tillë Kosova duhet t’i marrë hapat paraprak, në këtë rast duhet me pas Qeveria një Komision”, ka thënë Beqa.

Ndërkohë, profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dritëro Arifi thotë se gjuha e përdorur nga Kryeministri Abazoviq është shumë diplomatike dhe sipas tij nuk është në interesin e malit të zi të diskutohet përseri si temë.

“Mendoj se është temë shumë e kotë nëse qeveria fillon të merret me këtë çështje sepse kjo tani merr shumë energji, resurse e fokuse, e fokusi i Kosovës nuk është që të shtyhemi me një vend të anëtarësuar në NATO siç është Mali i Zi”, ka thënë ai

I rezervuar Abazoviq ishte edhe për nisëm rajonale, Ballkani i Hapur, duke thënë se do të merr pjesë në takime, porse Mali i Zi do t’i shpalos interesat e shtetit.

E që nga njohësit e politikës së jashtme, po cilësohet një gjuhë e matur diplomatike e kryeministrit shqiptar të Malit të Zi, porse nuk besojnë që Mali i Zi do bëhët pjesë e kësaj nisme rajonale.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Osmani: Jemi 280 mijë euro minus prej fundit të dhjetorit

Fakti që Federata e Futbollit të Kosovës nuk është licencuar ende, po i sjell dëme financiare FC Prishtinës. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj skuadre,...

Të fundit nga rubrika