Liderët opozitarë përkujtojnë veprimtarinë e Ukshin Hotit

Liderët opozitarë nga PDK dhe AAK kanë përkujtuar Ukshin Hotin me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së tij

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK), Memli Krasniqi, ka kujtuar veprimtarinë e shquar të Ukshin Hoti në 23-vjetorin e zhdukjes së tij.

Krasniqi përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se profesori Hoti ka qenë intelektual i pazëvendësueshëm që me zë, shkrime e vepra, artikuloi idenë dhe punoi pareshtur për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës.

Sipas tij, Hoti me guximin e tij politik ka frymëzuar shumë breza intelektualësh e patriotësh shqiptarë.

“Fatkeqësisht, për më shumë se dy dekada, i njëjti regjim, që ka zhdukur në errësirën e krimeve të tyre edhe profesorin Ukshin, sot me një tjetër fytyrë, po e mban të fshehur të vërtetën e këtij rasti”, ka shkruar Krasniqi.

Po ashtu, edhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), Ramush Haradinaj ka kujtuar veprimtarinë e shquar të Ukshin Hoti.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se Ukshin Hoti ka formësuar mendimin politik shqiptar, ka promovuar etikën në politikë, dhe mbetet shembull për elitat politike të shqiptarëve.

May be an image of 2 people, people standing and outdoors

“Në nderim të veprës së tij jetësore, sot i kam ndarë medaljen “ME BESIM NË ZOT, ATDHE E SHTET”, ka shkruar Haradinaj.

Liderët institucionalë përkujtojnë 23-vjetorin e zhdukjes së Ukshin Hotit

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Osmani: Jemi 280 mijë euro minus prej fundit të dhjetorit

Fakti që Federata e Futbollit të Kosovës nuk është licencuar ende, po i sjell dëme financiare FC Prishtinës. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj skuadre,...

Të fundit nga rubrika