23 vjet nga dëbimi i shqiptarëve nga Kosova

Të shtunën e 16 prillit janë bërë 23 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova, shqiptarë këta të cilët përgjatë luftës së vitit 1998-1999, u detyruan nga forcat paramilitare dhe polico-ushtarake serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Përveç eksodit për në Shqipëri e Maqedoni, mijëra shqiptarë të tjerë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa shumë të tjerë ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre për t’u strehuar në malet e Kosovës.

Në mesin e të shpërngulurve kishte, fëmijë, gra, burra e qindra të moshuar.

18-vjet nga eksodi biblik i shqiptarëve - Opinion / Editorial

Ky eksod apo dëbim i shqiptarëve me dhunë nga vendi i tyre, arriti kulmin pas fillimit të bombardimeve të Aleancës Veri Atlantike (NATO), kundër pikave ushtarake dhe policore të Serbisë dhe Malit të Zi (ish-Jugosllavisë).

Më 27 mars të vitit 1999, në pikëkalimin doganor të Vërmicës/Morinës, kishin kaluar në Kukës 187 refugjatët e parë nga Kosova, të cilët ishin në gjendje të rëndë fizike dhe psikike.

Nga aty, u morën masa të menjëhershme për transportimin e tyre nga Drejtuesit e Prefekturës së Kukësit, të cilët ishin banorë të fshatrave të Prizrenit, Krushës së Madhe dhe Zymit.

Deri më 28 mars, në Kukës arritën 13 mijë refugjatë nga Kosova.

22-vjet nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës

Në fillim, refugjatët ishin strehuar në Pallatin e Kulturës, Hasan Prishtina, por me tu rrit numri i tyre, kukësianët hapën dyert për strehimin e të dëbuarve nëpër mjedise shkollore, çerdhe, kopshte dhe depo.

Refugjatët e tjerë u strehuan në familje të qytetit të Kukësit, të cilat dalloheshin si familje mikëpritëse. Çdo e dyta familje kishte rreth 14 kosovarë në shtëpitë e tyre.

Pas një jave, në Kukës arritën edhe 70 mijë refugjatë nga Kosova.

Prej tyre, 40 mijë u sistemuan pranë familjeve qytetare, 10 mijë në mjedise të ndryshme publike të qytetit, 6 mijë në komunat Bicaj, Kolsh, Tërthore dhe Shtiqën, 12 mijë në qytetin e Krumës dhe 300 në komunën Golaj.

Çdo ditë e më shumë numri i të dëbuarve nga Kosova rritej, si rrjedhojë një numër i madh i tyre strehoheshin në kampe.

19 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova (FOTO)

16 prilli është data kur në Kukës shënohet “Dita e Eksodit”, si shenjë falënderimi dhe respekti për familjet që hapën dyert për refugjatët nga Kosova në atë periudhë të luftës.

Për të kujtuar ditët e shpërnguljes më dhunë të shqiptarëve nga shtëpitë e tyre dhe vuajtjet e tyre nga regjimi serb, në Qendrën Përkujtimore “Bllaca 99” në Han të Elezit qëndron monumenti “Muri i Kujtesës” si dhe parku “Hasan Prishtina”.

Në Bllacë sot filloi ngritja e “Murit të Kujtesës” – PORTALB

Monumenti “Muri i Kujtesës” është një mozaik që simbolizon sakrificën e nënës shqiptare, bashkë me emrat e disa prej personaliteteve të shquara botërore që kontribuuan në çlirimin e Kosovës.

Përveç saj, një nga simbolet kryesore të 16 Prillit është edhe Obelisku.

Kjo kullë u ndërtua në vendin ku ishin vendosur çadrat që strehonin popullatën kosovare, si shenjë falënderimi ndaj popullit shqiptar.

Kulla është 23.5 metra e gjatë dhe është e mbushur me fotografi të cilat paraqesin ngjarjet e asaj kohe.

Top 5 Things to See and Do in Kukës, Albania - David's Been Here

Obelisku është një nga pikat më të vizituara turistike në Kukës, sidomos më 16 prill.

Gjithashtu, në kuadër të 23 vjetorit të eksodit të shqiptarëve të Kosovës, do të mbahet koncert festiv “EKSOD 99” në ora 11:30, organizuar nga Bashkia e Kukësit përpara sheshit “Skënderbej” në Kukës.

Shija e redaktorit

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Atletët veteranë të Kosovës të barabartë në garat e Kampionatit...

Atletët veteranë të Kosovës të enjten e 22 shtatorit kanë udhëtuar për në Selanik të Greqisë, në kuadër të Kampionatit të 31-të të Atletëve...

Trajneri i njohur spanjoll, Felipe Sanchez Llanes emërohet asistent i...

Ish selektori i Përfaqësuesës së Kinës në xhudo, Felipe Sanchez Llanes i është bashkuar stafit të trajnerëve të Përfaqësuesës së Kosovës. Me Federatën e Xhudos...

Më të lexuarat

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Të fundit nga rubrika